Co należy wiedzieć o T-shirtach

Wybór dobrego jakościowo t-shirta to nie lada wyzwanie, szczególnie teraz kiedy rynek zalała fala chińskich ubrań. Nie twierdzę, że wszystkie są kiepskiej jakości, ale poszukiwania mogą być żmudne. Na co zatem zwracać uwagę przy wyborze? Oto parę wskazówek:

  • Rodzaj bawełny

Włókna bawełny są surowcem naturalnym i są uzyskiwane z rośliny o nazwie bawełnica. Proces rozwoju bawełny w zależności od gatunku trwa od 100 do 180 dni. Najdłuższe włókna sięgające nawet 50 mm długości są niezwykle miękkie, lśniące, atłasowe i niezwykle trwałe. Najlepszy rodzaj to bawełna egipska i Pima Cotoon. Jest to bawełna ręcznie zbierana, nie mechanicznie, dzięki czemu ich włókna są proste i nienaruszone, co gwarantuje niezwykłą miękkość i wytrzymałość tkaniny.

 

 

 

  • Cena

Bawełna wyprodukowana z dobrej jakości włókien nie jest tania. Oczywiście wysoka cena t-shirta nie zawsze idzie w parze z jej jakością, ale w dużej mierze jest wyznacznikiem dobrego gatunku materiału.

  • Gramatura

Sama gramatura nie jest miarą, którą powinniśmy się kierować przy wyborze dobrego t-shirta. Oznacza ona jedynie ciężar i grubość bawełny użytej do uszycie koszulki.

 

 

 

  • Rodzaj szwów

Szwy na koszulce powinny być mocna zagęszczone, co gwarantuje wyższą trwałość i mocniejsze przywieranie elementów koszulki. Rodzaj przeszycia również ma tutaj istotne znaczenie. Szwy mogą być wykonane z nici lub przędzy. Przędza, w przeciwieństwie do nici, które są ułożona równolegle, szybciej się przeciera, gdyż jej włókna nie są skręcone.

  • Połysk

Bawełna dobra jakościowa jest bardziej połyskliwa, w przeciwieństwie do bawełny która ma średnie lub krótkie włókna i jest matowa.